twórca

 "Uśmiecham się i zaczynam wyliczać na palcach:

Jeden - ludzie są dobrzy.

Dwa - każdy konflikt może zostać usunięty.

Trzy - każda sytuacja, bez względu na to na jak skomplikowaną początkowo wygląda, jest niezmiernie prosta.

Cztery - każda sytuacja może być znacząco poprawiona; nawet niebo to jeszcze nie limit.

Pięć - każdy człowiek może osiągnąć pełnię życia.

Sześć - zawsze istnieje rozwiązanie wygrana-wygrana.

Czy mam kontynuować wyliczanie?"

Eli Goldratt

zdjęcie: W.Maxwell

 dr Eliyahu M. Goldratt (1947-2011)

Eli Goldratt stworzył TOC - Teorię Ograniczeń w oparciu o założenia nauk ścisłych, był doktorem fizyki, zastosowanych do środowiska opartego na działaniach ludzi - organizacji, z zamiarem uzyskiwania szybko, znaczących i trwałych wyników. Podejście odniosło sukces i zostało skutecznie wdrożone w wielu organizacjach różnej wielkości na całym świecie. Dr Goldratt zyskał liczne przydomki, nazywany guru biznesu (Fortune),  m.in. Business Week pisał o nim geniusz, którego to określenia Goldratt nie znosił, nie zmienia to faktu, że był człowiekiem wybitnym, obdarzonym olbrzymią charyzmą.

Mieliśmy przyjemność współpracować z Elim Goldrattem przy realizacji projektów, również tych realizowanych u nas, w Polsce oraz podczas licznych spotkań Goldratt Group prowadzonych w różnych miejscach na świecie. Wielokrotnie widziałam Eliego w akcji zarówno podczas wystąpień publicznych jak i warsztatów, a i nocnych rozmów o TOC, którym zawsze oddawał się z pasją, uwagą i skupieniem. Był wymagającym rozmówcą, pamiętającym rozmowy prowadzone miesiące temu, prowokującym do myślenia, do zadawania pytań i znajdowania odpowiedzi. Pamiętam kiedy omawialiśmy projekt, opisany zresztą w jednym  z zawartych w książce "Wolność wyboru" raportów, miałam jeszcze kilka pytań, na które teoretycznie można było zwyczajnie udzielić odpowiedzi, ale Eli nie przystał na takie lenistwo… przez 2 godziny drogi na lotnisko wspólnie wypracowaliśmy wszystkie odpowiedzi na moje własne pytania, rozmowę tę pamiętam do dziś i był to kolejny raz kiedy doświadczyłam tego, że wyprowadzone samodzielnie rozwiązanie znacznie lepiej się pamięta – to niezwykła siła sokratycznego podejścia i zamiast poddawania się na starcie – podejmowanie wyzwań.

Dr Goldratt napisał wiele książek, głównie powieści biznesowych, w których w lekki i wciągający sposób wyprowadza i opisuje praktyczne zastosowanie TOC - zapraszamy do zapoznania się z nimi i lektury TOCzytaj